Image
Image
Image
0
0
DENİZ AKDEMİR HİKAYE
Image
Image

Kalabalık ve birbirine sevgiyle bağlı bir ailede büyüdüm. Bilkent Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okudum, INSEAD’da MBA yaptım.10 yıl boyunca hem Türkiye hem de yurtdışında uluslararası şirketlerde çalıştım. 5 ayrı ülkede yaşama fırsatı buldum.


Hala unutamadığım anılarımdan birisi 2009 yılında Barselona’da yaşarken çöp ayırma işlemi konusundaki tecrübesizliğimdi. Yaşadığım evde neden 3 ayrı çöp kutusu var diye şaşırmıştım. O zaman çok açık bir şekilde çevresel duyarlılıktaki eksikliğimizi anlamıştım. Bu hissiyat beni bugüne ve Lindos’u kurmaya yönlendirdi.

Nasıl yediğimize ve içtiğimize dikkat etmeye başladıysak, evimizi nasıl temizlediğimize de dikkat etmek hem sağlığımız hem de geleceğimiz açısından önemli. Kullandığımız her temizlik malzemesi en nihayetinde kendini denizde veya toprakta buluyor.Buradan yola çıkarak daha sade bir ambalajda hem tamamen doğal ve sürdürülebilir hem de işe yarayan ürünlerin hayalini kurdum.


İçeriğinde hangi hammmadelerin olduğunu ve ne işe yaradıklarını bilsek ne güzel olur dedim. Kendimiz, sevdiklerimiz ve patili

dostlarımız için ve en önemlisi bütün doğa için en iyisini yapmak için uğraştık. Araştırdıkça, temizlik gücünden ödün vermeden doğaya saygılı ürünler de üretilebileceğini fark ettik ve yola koyulduk.

Image

Ambalaj atığı açısından ülke olarak ne yazık ki çok ön sıralardayız. Bunu düşününce temelinde aslında modern toplumda çok iyi işleyen çöp sistemi yatıyor. Sanki çöp attığımızda sihirli bir şekilde yok oluyor diye düşünüyoruz. Aslında bu atıklar

çoğu zaman bizim ömrümüzden daha uzun süre dünyada kalıyor. Bunun için yeniden doldur ambalajlarımız üzerine çalıştık, amacımız sıfır atık. Bu ambalajları bize gönderdiğinizde yeniden doldurarak size ulaştırıyoruz.

Bu hikaye sadece benim hikayem değil. Lindos’u kurarken gerçekten iyi ve güzel işler yapan, doğaya ve diğer canlılara saygılı insanlarla

çalışmak istedim. Aynı heyecanı paylaşan genç ve girişimci bir ekip kurduk ve gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çok şanslıyım ki eşim ve pembe patim Çakıl da markamıza desteklerini esirgemiyorlar =)

Image

MBA yaparken sosyal girişimcilik kavramıyla karşılaştım. Böyle bir girişimin parçası olma fikri beni çok heyecanlandırdı.Doğadan aldığımızı doğaya geri vermek için Akdeniz’in simgesi olan deniz kaplumbağalarına yardım etme amacım da bu heyecanımın bir meyvesi.

Sürekli araştırma ve geliştirme içindeyiz. Yaptık bitti diye düşünmüyoruz. Her zaman daha iyisini yapmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Bu serüvende bize destek olmak isteyen, beraber çalışmak isteyen, fikir paylaşmak isteyen herkese

kapımız sonuna kadar açık.